Novosti

СТАБИЛНИ СИСТЕМИ ЗА ГРЕЈАЊЕ У ГРАДУ

Топлане “Панонске ТЕ-ТО” у Сремској Митровици, ЈKП Топлификација, као и Јавно предузеће за дистрибуцију природног гаса „Срем-гас“ и поред екстремно ниских температура ваздуха у последње време, одржали су своје системе у функцији па је у домовима грађана, њихових потрошача, било топло.

За преко 5,5 хиљада потрошача, кроз више од 260 километара гасне мреже, гас је испоручиван редовно. Без обзира на екстремне временске услове и повећану потрошњу, грађани који се греју на природни гас имали су топле домове. Поређења ради, у децембру 2015. године потрошња гаса је била око милион и 700 хиљада кубика, док је у децембру 2016. године достигла око 2,5 милиона кубика гаса.

„Систем је функционисао одлично, нисмо имали проблема. Срем-гас је успео да обезбеди снабдевање за све потрошаче на дистрибутивном систему. Није било ни хаварија, али су наше екипе стално у приправности. Свакодневно смо на терену и пратимо ситуацију, посебно на местима која евентуално могу да буду критична у оваквим условима. Много значи и висок квалитет опреме која може да издржи и далеко ниже температуре ваздуха, чак и до минус 35 степени Целзијуса“, рекао је директор Јавног предузећа за дистрибуцију природног гаса Сремска Митровица “Срем- гас” Драган Вулин и додао да без обзира на повећану потрошњу грађани Сремске Митровице не морају да брину јер ће гаса бити у довољним количинама.

„Заиста имамо екстремне услове због ових ниских температура ваздуха, али су наше екипе стално на терену. Добро смо опремљени, имамо топла радна одела, квалитетну опрему за рад и издржавамо све јер потрошачи морају да добију гас у своје домове, као и привреда у нашем граду“, додао је Младен Малешевић помоћни радник на контроли и одржавању гасовода у ЈП „Срем-гас“ .

И у топлани „ТЕ-ТО Сремска Митровица“ систем је стабилан и испорука топлотне енергије грађанима није доведена у питање. Станови грађана који су на овом систему грејани су 24 сата још од Нове године. Градоначелник Сремске Митровице Владимир Санадер обишао је овај објекат.

„Успели смо да ове хладне дане учинимо грађанима бар мало пријатнијим и обезбедимо адекватно грејање њихових домова. Грађани немају разлога за бригу јер енергената има довољно. Иначе је био-маса на којој функционише Топлана енергент који ће у будућности доминирати у процесима загревања становништва на даљинским системима грејања. Покушаћемо да са развојним банкама и српским министарствима обезбедимо изградњу још једног котла на био-масу што би у наредних 10, 15 година било довољно да Митровчани, на овом систему не брину о загревању својих домова. То би евентуално могло да утиче и на смањање цене грејања“, рекао је градоначелник Владимир Санадер.

Kотлови „Панонских ТЕ-ТО“производе 80 одсто потребних количина топлотне енергије, а 20 одсто се призводи у митровачкој ТЕ-ТО, тј. котлови ЈKП Топлификације, на био-масу и вреловодни. Током ових ледених дана систем је био стабилан и обезбеђене су довољне количине топлотне енергије за грађане.

„Kада је грејање грађана у питању нисмо имали никаквих проблема. Грејање од 24 сата је у режиму од 25. децембра и биће тако до даљњег јер све зависи од спољне температуре, а ми ћемо се прилагођавати у раду и испоруци у режиму који буде био потребан“, рекао је директор ЈKП Топлификација Славко сладојевић.

Уколико се настави овако хладно време може се догодити да се обори рекорд у потрошњи од око 9 хиљада мегавата, док је иначе потрошња у јануару, на пример, у просеку око 7,5 хиљада мегавата.

„Грађани у својим домовима нису имали никаквих проблема са испоруком топлотне енергије током ових ледених дана. Наравно да увек има мањих проблема које решавамо у ходу, али то грађани не смеју да осете, и нису осетили“, рекао је Ненад Џакић директор ТЕ-ТО Сремска Митровица.

Директор је подсетио да је у циљу повећања економичности у производњи топлотне енергије за грејање, 2012. године изграђено и пуштено у рад вреловодно котловско постројење које уместо природног гаса као гориво користи сунцокретову љуску, која се обезбеђује од локално доступног добављача. Kотловско постројење је снаге 18 МWт и представља тренутно највеће овакво постројење у окружењу.